Штрафи ТЦК, арешт рахунків та нерухомості: все що потрібно знати

Штрафи ТЦК, арешт рахунків та нерухомості: все що потрібно знати

Осіб, які ухиляються від військового обліку – зокрема, не повідомили державі свої актуальні дані, і добровільно не сплатять штрафи, які їм «випише» ТЦК, може чекати стягнення коштів з рахунків та навіть нерухомого майна.

Для фізичних осіб штраф за КУпАП може складати від 17 тисяч до 25,5 тисяч грн, для посадовців юридичних осіб – до 59,5 тисяч грн.

При цьому, як пише СЮГ, раніше передбачений законодавством протокол ТЦК відтепер вже не складається, якщо особа не з’явилася без поважних причин або не повідомила причину неприбуття на виклик ТЦК, будучи належним чином повідомленою про дату, час і місце виклику, та за наявності у ТЦК підтвердних документів про отримання особою виклику.

Вочевидь, таким підтвердним документом буде вважатися поштове відправлення з проставленням відповідної відмітки.

Далі ТЦК може розглянути справу і відразу винести постанову про накладення штрафу. Накладатися штраф може неодноразово, скажімо, за кожну неявку за повісткою. Хоча, за словами заступниці міністра з питань цифровізації Катерини Черногоренко, теоретично працівник ТЦК має також і перевірити наявність даних про порушника в електронних реєстрах (у разі, якщо особа порушила правила військового обліку тим, що не повідомила державі актуальні дані), втім, як буде це виконуватися на практиці – питання.

Відповідно до закону про виконавче провадження підлягають примусовому виконанню рішення на підставі такого виконавчого документів, яка постанова органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом. Тобто, і постанова ТЦК є виконавчим документом.

Надалі ухилянт потрапить до Єдиного реєстру боржників.

З урахуванням цифровізації багатьох процесів процес стягнення може бути досить швидким, і боржники, які злісно ухиляються від мобілізації, можуть в один день опинитися без коштів (спочатку) і майна (якщо коштів на рахунку недостатньо).

Початок виконавчого провадження

Виконавчі дії провадяться державним виконавцем за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна.

Виконавець має право вчиняти виконавчі дії щодо звернення стягнення на доходи боржника, виявлення та звернення стягнення на кошти, що знаходяться на рахунках боржника у банках чи інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, на електронні гроші, які зберігаються на електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, на рахунки в цінних паперах у депозитарних установах на території, на яку поширюється юрисдикція України.

Виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа – постанови ТЦК про штраф – виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов’язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У разі якщо в заяві стягувача зазначено рахунки боржника у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронні гаманці в емітентах електронних грошей, виконавець негайно після відкриття виконавчого провадження накладає арешт на кошти чи електронні гроші боржника.

Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.

У разі якщо у виконавчому документі зазначено адреси електронної пошти стягувача і боржника, документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу і боржнику також електронною поштою. Документи виконавчого провадження, надіслані каналами факсимільного зв’язку, електронною поштою або з використанням інших засобів зв’язку, вважаються врученими, за наявності належного підтвердження їх одержання адресатами.

У разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника – фізичної особи, виконавець звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника.

У разі необхідності розшуку транспортного засобу боржника виконавець виносить постанову про такий розшук, яка є обов’язковою для виконання поліцією.

Порядок звернення стягнення на кошти та інше майно боржника

Звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації (пред’явленні електронних грошей до погашення в обмін на кошти, що перераховуються на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби).

Про звернення стягнення на майно боржника виконавець виносить постанову.

Стягнення за виконавчими документами звертається в першу чергу на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах.

Готівкові кошти, виявлені у боржника, вилучаються та зараховуються на відповідні рахунки органів державної виконавчої служби не пізніше наступного робочого дня після вилучення, про що складається акт.

На кошти та інші цінності боржника, що знаходяться на рахунках та на зберіганні у банках чи інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, або на електронні гроші, що зберігаються на електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, на рахунках у цінних паперах у депозитарних установах, накладається арешт не пізніше наступного робочого дня після їх виявлення. Арешт поширюється також на кошти на рахунках та електронні гроші, що зберігаються на електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, відкритих після винесення постанови про накладення арешту.

У разі відсутності у боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення невідкладно звертається також на належне боржнику інше майно, крім майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення.

Звернення стягнення на майно боржника не зупиняє звернення стягнення на кошти боржника. Боржник має право запропонувати види майна чи предмети, які необхідно реалізувати в першу чергу. Черговість стягнення на кошти та інше майно боржника остаточно визначається виконавцем.

В якому випадку не звернуть стягнення на єдине житло

У разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється.

У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.

Звернення стягнення на об’єкти нерухомого майна, об’єкти незавершеного будівництва, майбутні об’єкти нерухомості здійснюється у разі відсутності в боржника достатніх коштів чи рухомого майна. При цьому в першу чергу звертається стягнення на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належать боржнику. В останню чергу звертається стягнення на житловий будинок чи квартиру, в якій фактично проживає боржник.

Перевірка майнового стану

Виконавець проводить перевірку майнового стану боржника у 10-денний строк з дня відкриття виконавчого провадження. У подальшому така перевірка проводиться виконавцем не менше одного разу на два тижні – щодо виявлення рахунків, електронних гаманців боржника, не менше одного разу на три місяці – щодо виявлення нерухомого та рухомого майна боржника та його майнових прав, отримання інформації про доходи боржника.

Стягнення на майно боржника, яке перебуває в інших осіб

Виконавець має право звернути стягнення на майно боржника, що перебуває в інших осіб, а також на майно та кошти, що належать боржнику від інших осіб.

Зазначені особи зобов’язані подати на запит виконавця у визначений ним строк відомості про належне боржнику майно, що перебуває у них, та майно чи кошти, які вони повинні передати боржнику.

Після надходження відомостей про наявність майна боржника виконавець проводить опис такого майна, накладає на нього арешт, вилучає його і реалізує в установленому цим Законом порядку. Якщо особа, в якої перебуває майно боржника, перешкоджає виконавцю у вилученні такого майна, воно вилучається виконавцем у примусовому порядку.

Готівка та майно, що належать боржнику від інших осіб, вилучаються виконавцем у таких осіб у присутності понятих.

За ухилення від виконання розпоряджень виконавця особа, в якої перебуває майно боржника, несе відповідальність відповідно до закону.

Арешт майна і коштів

Арешт майна (коштів) боржника застосовується для забезпечення реального виконання рішення.

Арешт на майно (кошти) боржника накладається виконавцем шляхом винесення постанови про арешт майна (коштів) боржника або про опис та арешт майна (коштів) боржника. Арешт на рухоме майно, що не підлягає державній реєстрації, накладається виконавцем лише після проведення його опису. Постанова про арешт майна (коштів) боржника виноситься виконавцем під час відкриття виконавчого провадження та не пізніше наступного робочого дня після виявлення майна.

Виконавець за потреби може обмежити право користування майном, здійснити опечатування або вилучення його у боржника та передати на зберігання іншим особам, про що він виносить постанову або зазначає обмеження в постанові про арешт. Вид, обсяг і строк обмеження встановлюються виконавцем у кожному конкретному випадку з урахуванням властивостей майна, його значення для власника чи володільця, необхідності використання та інших обставин.

Копії постанов, якими накладено арешт на майно (кошти) боржника, виконавець надсилає банкам чи іншим фінансовим установам, органам, що здійснюють реєстрацію майна, реєстрацію обтяжень рухомого майна, в день їх винесення.

Реалізація арештованого майна здійснюється шляхом проведення електронних аукціонів або за фіксованою ціною.

Звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника

Стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів/електронних грошей, що знаходяться на рахунках у банках чи інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів.

За іншими виконавчими документами виконавець має право звернути стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника без застосування заходів примусового звернення стягнення на майно боржника – за письмовою заявою стягувача або за виконавчими документами, сума стягнення за якими не перевищує п’яти мінімальних розмірів заробітної плати.

Про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі – підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи – підприємці здійснюють відрахування із заробітної плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника і перераховують кошти на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця у строк, встановлений для здійснення зазначених виплат боржнику, а в разі якщо такий строк не встановлено, – до десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюється стягнення. Такі підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи – підприємці щомісяця надсилають виконавцю звіт про здійснені відрахування та виплати за формою, встановленою Міністерством юстиції України.

У разі припинення перерахування коштів стягувачу підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи – підприємці не пізніш як у триденний строк повідомляють виконавцю про причину припинення виплат та зазначають нове місце роботи, проживання чи навчання боржника, якщо воно відоме.

Які обмеження існують на час війни

При цьому закон про виконавче провадження встановлює, що до припинення або скасування воєнного стану фізичні особи – боржники, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує 2 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року, а також сплачувати податки, збори без урахування такого арешту, за умови що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій у порядку, встановленому цим підпунктом. Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється.

Йдеться про суму у 14 200 грн.

Втім, для того, аби здійснювати такі видаткові операції, треба ще здійснити активні дії.

Так, фізична особа – боржник звертається до органу державної виконавчої служби, який наклав арешт на кошти, із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій. Заява може бути подана в паперовій формі (нарочно або засобами поштового зв’язку) або в електронній формі з дотриманням вимог, встановлених Законом «Про електронні документи та електронний документообіг».

У заяві зазначаються номер поточного рахунку, який фізична особа – боржник просить визначити для здійснення видаткових операцій, та найменування банку, в якому відкрито такий рахунок. Фізична особа – боржник несе відповідальність за достовірність зазначеної у заяві інформації.

Також під час війни припиняється звернення стягнення на пенсію і стипендію.

Крім того, забороняється відкриття виконавчих проваджень та вжиття заходів примусового виконання рішень на території територіальних громад, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій.

Останні новини
ВРУ дозволила автоматичний арешт коштів боржників у банках

ВРУ дозволила автоматичний арешт коштів боржників у банках

Рада підтримала законопроєкт про автоматичний арешт коштів боржників у банках. читать далее
21-11, 07:13
За неякісні комунальні послуги можна вимагати перерахунок

За неякісні комунальні послуги можна вимагати перерахунок

За неякісні комунальні послуги, такі як теплопостачання та водопостачання,можна вимагати читать далее
21-11, 06:59
Новий закон про МСЕК: про що йдеться у законі №11225

Новий закон про МСЕК: про що йдеться у законі №11225

Президент України підписав закон щодо МСЕК, який надає право Кабміну читать далее
18-11, 10:18
Порно в Україні декриміналізують

Порно в Україні декриміналізують

У ВР зареєстрували законопроєкт про декриміналізацію порно, – заявив нардеп читать далее
13-11, 07:31
Чим небезпечна картка «Національний кешбек»

Чим небезпечна картка «Національний кешбек»

Відкриваючи картку «Національний кешбек», українці погоджуються на розкриття банківської таємниці читать далее
13-11, 07:27
Пільги на комуналку для військових: хто має право на знижки і як їх оформити

Пільги на комуналку для військових: хто має право на знижки і як їх оформити

У Мінсополітики нагадали, що захисники та захисниці, які боронять нашу читать далее
09-11, 09:46
Польоти літаків з Борисполя чи Львова відновлять до кінця січня 2025 року?

Польоти літаків з Борисполя чи Львова відновлять до кінця січня 2025 року?

Україна може відновити польоти з аеропортів Борисполя чи Львова до читать далее
07-11, 06:09
1000 гривень від Зеленського: чи варто отримувати?

1000 гривень від Зеленського: чи варто отримувати?

1000 гривень від Зеленського, які може отримати кожен українець, по читать далее
07-11, 05:57
Банкірів зобов’язали надавати поліції інформацію про рахунки українців

Банкірів зобов’язали надавати поліції інформацію про рахунки українців

Зеленський підписав закон, який зобов'язує банкірів давати Нацполіції всю інформацію читать далее
07-11, 09:42
В Україні затвердили новий перелік товарів, що не підлягають обміну та поверненню

В Україні затвердили новий перелік товарів, що не підлягають обміну та поверненню

Кабмін ухвалив постанову № 1243, якою затвердив новий перелік товарів, читать далее
07-11, 09:35
Строк оформлення земельних паїв продовжено ще на 3 роки

Строк оформлення земельних паїв продовжено ще на 3 роки

Зеленський дозволив продовжити строк для оформлення земельних паїв ще на читать далее
07-11, 09:29
Как быстро обменять гривну на TRX через Monobank на 1Mile

Как быстро обменять гривну на TRX через Monobank на 1Mile

Все больше людей стремятся обменивать традиционные деньги на цифровые активы, читать далее
06-11, 06:40
Трамп – 47-й президент США

Трамп – 47-й президент США

Республіканець Дональд Трамп впевнено перемагає демократку Камалу Харріс на президентських читать далее
06-11, 10:11
Марина Барсук: суддя, яка збагатилась на мільйони $ підчас війни, – пишуть ЗМІ

Марина Барсук: суддя, яка збагатилась на мільйони $ підчас війни, – пишуть ЗМІ

Члени сім’ї працівниці Північного апеляційного господарського суду Марини Барсук, схоже, читать далее
05-11, 10:33
Американці обирать президента

Американці обирать президента

Сьогодні в США – вибори президента. Головні кандидати – Камала читать далее
05-11, 03:35
В Україні заборонено вилов риби: де саме та які є винятки

В Україні заборонено вилов риби: де саме та які є винятки

З 1 листопада 2024 в українських водоймах розпочинається осінньо-зимова заборона читать далее
03-11, 08:55
Для продовження відстрочки все ще потрібно звертатись у ТЦК

Для продовження відстрочки все ще потрібно звертатись у ТЦК

Представники Міноборони анонсують запуск бета-тест онлайн-відстрочок у Резерв+ для багатодітних, читать далее
03-11, 08:53
Екс-замміністра МОУ Шаповалов: хто допомагав йому робити «яйця за 17 грн»?

Екс-замміністра МОУ Шаповалов: хто допомагав йому робити «яйця за 17 грн»?

Легенда Міноборони В'ячеслав Шаповалов, який прославився «яйцями за 17 грн» читать далее
02-11, 06:51
Набори картриджів для фільтрів: практичність і ефективність у водоочищенні

Набори картриджів для фільтрів: практичність і ефективність у водоочищенні

Фільтрація води потребує регулярного обслуговування, а саме — заміни фільтрувальних читать далее
29-10, 06:12
Нові правила бронювання

Нові правила бронювання

Розповідаємо про нові правила бронювання. Які зміни до процедури розглядає уряд: читать далее
29-10, 04:37