Організація бухобліку є не менш важливою складовою роботи ФОП чи ТОВ, ніж власне ведення підприємницької діяльності. Адже побудувати успішний бізнес неможливо без чіткої фіксації всіх показників, фінансового планування, своєчасної та правильної реалізації вимог чинного українського законодавства.
Саме на якісному веденні бухобліку базується ефективне управління фінансами бізнесу. І тому цьому аспекту варто приділити максимум уваги.
Як організувати бухгалтерський облік правильно
Насамперед потрібно детально вивчити норми ПКУ щодо таких аспектів:
- Вимоги до ведення обліку – можуть бути спрощеними або ж передбачати заповнення стандартних форм в обов’язковому порядку. Наприклад, ведення ФОП 3 групи може здійснювати в довільній формі, а от ФОП на загальній системі треба чітко вести книгу обліку.
- Форми подання звітів до ДПС – визначені для кожної системи, групи окремо.
- Терміни звітування – також залежать від режиму оподаткування. Дотримуватися їх потрібно чітко, не допускаючи навіть одного дня протермінування.
- Кадровий облік – якщо є наймані працівники, потрібно вірно вести всю документацію, подавати додатковий звіт до ДПС.
- Застосування реєстратора (РРО, ПРРО), облік всіх операцій, зберігання z-звітів, видання чеків тощо.
- Первинні документи – правила їх формування, терміни зберігання та ін.
Також можуть бути додаткові вимоги для ФОП і ТОВ, що працюють в тих чи інших галузях, відповідно до їх специфіки. Наприклад, ведення бухгалтерії ФОП IT зазвичай пов’язане з обліком доходів від зовнішньоекономічної діяльності, продавці товарів стикаються з необхідністю сплачувати ПДВ, косметологи – з вимогою щодо отримання ліцензії на надання послуг тощо.
Хто може вести фіноблік фірми
Ведення бухобліку бізнесу може здійснювати:
- Сам власник – якщо це ФОП, який самостійно надає послуги, перебуває на 2-3 групі спрощеного режиму і має мінімальні обсяги документації, такий варіант цілком прийнятний.
- Фахівець у штаті – потребує щомісячної оплати праці, облаштування робочого місця (витрати на техніку, оренду офісу, комунальні платежі, купівлю ПЗ та ін.), не завжди гарантує високу якість виконання завдань.
- ФОП-бухгалтер віддалено – витрати значно нижчі, ніж на штатного робітника, проте мало інструментів контролю, мотивації.
- Бухгалтер на аутсорсі – фахівець компанії, що спеціалізується на наданні таких послуг. Кращий варіант, тому його варто розглянути окремо.
Аутсорсинг бухгалтерії та переваги такої моделі співпраці
Аутсорсинг – це варіант співпраці, який передбачає передання певних завдань фірмі, яка організовує їх виконання. Тобто, клієнт передає на аутсорс ведення бухгалтерії та може взагалі не турбуватися про звіти, терміни, документи. Всі завдання в межах фінобліку буде реалізовано вчасно та правильно, з регулярним звітуванням клієнту про стан справ.
Співпрацю організовують на основі детально пропрацьованого та укладеного договору. Він фіксує всі умови обслуговування та дає низку гарантій клієнту. Бухгалтери несуть повну відповідальність за виконання обов’язків, а будь-які питання та ситуації, що постають в процесі роботи, вирішує аутсорсингова компанія. Шукає заміну фахівцю на період лікарняного чи відпустки основного спеціаліста, контролює, мотивує співробітників та компенсує шкоду в разі допущення ними помилок чи невиконання завдань.
Ще одна перевага аутсорсингу – суттєва фінансова економія. Оплата здійснюється відповідно до визначеного в договорі списку послуг, залежить виключно від обсягів роботи і кількості завдань. В порівнянні з щомісячною зарплатою спеціаліста в штаті зазвичай сума виходить меншою на 35-50%. Також заощадити можна на адмінвитратах, які бере на себе аутсорсингова компанія.