Пошкодження зубів через хворобу чи травму негативно впливає на естетику усмішки та здатність пережовувати їжу. Коронки на зуби – ефективний спосіб відновлення зубної одиниці, коли руйнування коронкової частини перевищує 60-70 %.
Коли необхідне встановлення штучної коронки
Коронковий протез встановлюється в разі значного руйнування зуба, коли пломбування чи виготовлення вкладки не може забезпечити потрібного терапевтичного ефекту. Це також ефективний метод лікування, якщо на емалі присутні великі тріщини та відколи, діагностований перелом зуба або його патологічне стирання.
Різновиди зубних коронок за матеріалом виготовлення
Технічні спроможності сучасних зуботехнічних лабораторій дають змогу виготовляти штучні коронки будь-якого розміру та форми, підганяючи під індивідуальні особливості зубного ряду пацієнта. Для цього використовуються різні матеріали, що відрізняються за показниками міцності, естетикою, терміном експлуатації та особливостями догляду.
Основні різновиди зубних коронок:
- Металеві. Були розповсюджені раніше, але зараз не відповідають стандартам реставрації зубів через низьку естетику.
- Металопластикові. Залишаються найдоступнішим варіантом. Слугують до 5 років, тому частіше це тимчасовий варіант, щоб накопичити на якісну коронку.
- Металокерамічні. Чудово імітують колір натуральної емалі та показують високу біосумісність із тканинами ротової порожнини. Термін служби сягає 10 років, після чого треба встановити новий протез, адже реставрація неможлива.
- Металокомпозитні. Відрізняються фотополімерним покриттям металевої основи замість кераміки. Вони підходять для всіх зубів і можуть кріпитися до імпланту. Однак важливо пам’ятати про схильність матеріалу до фарбування.
- Керамічні. Демонструють 100 % естетичність та біосумісність.
- Цирконієві. Вважаються стандартом сучасної художньої реставрації, оскільки мають високу міцність, натуральність кольору, гіпоалергенність, довговічність та стійкість до розтріскування. Але це один із найдорожчих варіантів протеза.
- Оксид-алюмінієві. Нагадують цирконієві, однак поступаються їм за міцністю.
Оптимальний різновид допоможе підібрати стоматолог після діагностики. Також лікар дасть вказівки щодо догляду після протезування. Вони залежатимуть від матеріалу коронки. Однак загальні рекомендації полягають в утриманні від надміру холодної та гарячої їжі, липких солодощів (наприклад, ірисок) і продуктів з активними барвниками.
Протипоказання до встановлення зубних коронок
Штучні коронки не встановлюються в разі підвищеної крихкості емалі, запущеної стадії пародонтиту, бруксизму, у деяких випадках патологічного прикусу, малої висоти зубів чи їхнього неправильного положення, коли протез не зможе триматися чи руйнуватиме сусідні одиниці. Коли турбують дефекти зубного ряду чи запалення ясен лікування з подальшим протезуванням коронкою можна пройти в клініці Ukrainian Dentist Club.